Kova su pleiskanomis

pleiskanos

Pastebėjus mažais, baltais it sniegas trupinėliais nusėtus pašnekovo drabužius, mintyse iškyla išvados – pleiskanos. Ar tai tik nemaloni kosmetinė problema, o gal gydymo reikalaujanti odos liga psoriazė, dar vadinama žvyneline? Kaip atpažinti ir kaip su tuo kovoti, patarimais dalijasi salono „Greenas“ kirpimo meistrė bei įvaizdžio kūrimo specialistė Viktorija Parutytė.

– Kas yra pleiskanos ir iš kur jos atsiranda?

– Aplinkos veiksniai negailestingai džiovina ne tik veido, bet ir galvos odą, dažnai, dėl to atsiranda pleiskanų. Netinkamas šampūnas, stresas, galvos odos alergija, vitaminų trūkumas, kitos organizmą varginančios ligos – tai priežastys, sudarančios sąlygas pleiskanų atsiradimui. Netgi iš pirmo žvilgsnio visai nekaltai atrodantis šukavimasis svetimomis šukomis gali turėti įtakos pleiskanoms susidaryti. Įsidėmėkite, dalindamiesi šukomis, galite pasidalinti ir grybeliu.

Tačiau netgi ir pastebėjus pirmąsias pleiskanas nemanykite, kad taupydami galvos odos ir plaukų priežiūros priemonėms, pasieksite efektyvių rezultatų kovoje prieš jas.

Sausos, smulkios, pavienės pleiskanos dažniausiai – reakcija į netinkantį jūsų odai šampūną, balzamą, plaukų laką ar putas. Pakeiskite šias priemones kitomis ir stebėkite situaciją. Jeigu pakeitus priemones galvos odos būklė nepakinta, įsigykite šampūną nuo pleiskanų, naudokite jį 2–3 kartus per savaitę, odos būklei pagerėjus, profilaktiškai kas 4–5 plovimą.

Prieš imantis bet kokių veiksmų, tikslingiau būtų kreiptis į savo srities specialistus: kirpėją, kosmetologą ar odos ligų gydytoją. Jie gali patarti, kokias jūsų odai tinkamas priemones nuo pleiskanų derėtų rinktis.

Niekam ne paslaptis, kad sausa oda, varginantis tempimo jausmas, dažnai perauga į nervingą niežulį, lydimą sausu pleiskanojimu. Pastebėję pleiskanas ant rūbų, skubotai darome išvadas, nors statistiškai tik apie 10 % pleiskanojančią odą turinčių žmonių turi išties rimtas medicinines diagnozes.

Visais kitais atvejais – tai jautri, sausa, išvarginta ir sudirginta oda, problemos, kylančios dėl netinkamų higienos įpročių, nekokybiškų kosmetikos priemonių ir galų gale dėl drėgmės trūkumo visame organizme.

– Ar vienodos problemos užklumpa vyrus ir moteris? O gal vyrų ir moterų galvos oda, jos tipai skirtingi?

– Nebūna vyriškų ar moteriškų galvos odos problemų. Abi lytis gali kankinti tos pačios su galvos oda susijusios problemos, tiesiog moteris pagirsiu dėl jų imlumo patarimams. Jos daug anksčiau sureaguoja į pakitimus galvos odoje, imasi atitinkamų priemonių, ieško inovatyvių problemos sprendimo metodų.

Moterys, dažniau besilankančios grožio salonuose nei vyrai ir atlikdamos tokias procedūras, kaip plaukų dažymas, laimi dvigubai: ne tik plaukų spalvos pasikeitimą, bet ir švelnų galvos odos paviršiaus šveitimą. Kai šalia malonaus galvos masažo salone naudojama kokybiška kosmetika, papildomai mūsų galvos oda gauna dar daugiau drėkinimo. Tokio rūpesčio ir drėgmės efekto gali pakakti kai kuriam laikui, ir nepamirškime efektą galime pasiekti tik sistemingai besirūpindami galvos oda.

Tuo tarpu vyrai šioje srityje dar tik nedrąsūs ieškotojai ir atradėjai.

Negaliu teigti, kad jiems nesvarbu jų plaukai, galvos oda ar jos būklė, tačiau tenka pastebėti, kad salonuose vyrai dažniausiai tik kerpasi ir tikrai ne visuose iš jų gauna papildomą odos šveitimo ar drėkinimo paslaugą.

– Taigi, ką daryti, kaip padėti, kaip prižiūrėti savo galvos odą?

– Vienareikšmiškai, visiems aišku, kad galvos odą prižiūrėti būtina.

Rinkdamiesi kasdieninės priežiūros priemones rinkitės tik tausojančią, geriausiai jūsų odos tipui tinkančią kosmetiką. Priemonės itin jautriai ir sausai odai pritaikytos reguliariam švelniam odos šveitimui; tai subalansuoti produktai. Juos naudodami šveitimo ir drėkinimo procedūras galite atlikti ir namų sąlygomis.

Vien tik odos šveitimo nepakanka, papildomai vartokite odą drėkinančius produktus ir, žinoma, nepamirškite rūpintis bendra organizmo būkle: vartokite pakankamai vandens, stebėkite, ką ir kiek valgote, būkite gryname ore ir, jeigu tai įmanoma, saugokite save nuo streso, reaguokite į situacijas šiek tiek ramiau.

Neišsigąskite, galvos odos išsausėjimas – tai ne liga, tai odos būklė arba prigimtinis tipas. Kartais tai būna tik laikina būklė, nereikia to gėdytis (tikrai jūs ne vienas kovojantis su tuo), tačiau numoti ranka į šią situaciją tikrai negalima.

Esu sukaupusi keletą metų patirties ir teko matyti ne vieną atvejį, taigi darau išvadą: viskas gali stoti į savo vietas, vos tik nustojame žaloti save.

– Ir to pakanka?

– Patikėkite – pakanka. Užtenka atsisakyti priemonių, kuriose yra agresyviųjų sulfatų. Pavyzdžiui, aš renkuosi švelnų rūgštinį odos šveitiklį.

– Ir visgi – kaip atpažinti, ar mus kankina sausa galvos oda, ar psoriazė?

– Vienas iš būdų, kaip atpažinti išsausėjusią galvos odą ir pleiskanas, tiesiog vertinti odos atplaišų vaizdą. Paprastai pleiskanos yra didesnės, geltonos arba baltos spalvos, gali atrodyti riebios. Kartais jos sunkiau atsilupa nuo odos.

Mažesnės, sausos atplaišėlės tik įrodo, kad galvos oda išsausėjusi. Gali būti išsausėjusi ir kitų kūno dalių oda. Abi būklės sukelia galvos odos niežulį, tik pleiskanų turintiems pacientams būdinga paraudusi, riebi ir lyg žvynuota oda.

Nesu gydytoja ir kalbu tik apie iš esmės sveiką odą. Visai kita kalba, turint situaciją, kai žmogui diagnozuojama liga – psoriazė, seborėja ar grybelis. Kirpėjas, stilistas šių ligų negydo, tačiau geba jas atpažinti, gali paskatinti kreiptis į specialistą.

Žvynelinė (psoriazė) – tai lėtinė uždegiminė liga, pažeidžianti odą ir sąnarius. Ja vienodai dažnai serga tiek moterys, tiek vyrai. Ligos priežastys nėra žinomos, jai atsirasti įtakos turi genetiniai veiksniai. Ligos eigą dažnai pablogina infekcija, žalingi įpročiai, stresas, nuolatinė įtampa, prisidėjusios gretutinės ligos (kardiovaskulinės, sąnarių, cukrinis diabetas, depresija) ir dėl jų vartojami vaistai.

Greitas gyvenimo tempas, nuolat patiriamas stresas, didelė kosmetikos įvairovė ar perteklinis jos vartojimas stipriai veikia mūsų organizmą ir jo būklę, tai sukelia vizualiai matomų problemų. Nusiminti neverta, visos problemos išsprendžiamos, tiesiog žiūrėkite ta pačia kryptimi su savo plaukų priežiūros meistru; jis ne tik patars, ką daryti, bet ir pagelbės pasirūpinti jūsų galvos oda.

Taip pat skaitykite: