Įsigijote naują išmanųjį?

Ką tik įsigijote išmanųjį ir nekantraujate pradėti juo naudotis? Daugelis į rankas paėmę naują telefoną pirmiausia pradeda nuo smagių dalykų – išsirenka viršelio foną, skambučio melodiją ir skuba siųstis daugiausia naudojamas programėles. Visgi net naujas ir puikiai veikiantis išmanusis nuo kibernetinių grėsmių gali neapsaugoti, jei tam tikrų veiksmų nesiimsite patys.

Patikrinkite išmaniojo saugumo lygį

Vienas iš pirmųjų vartotojo žingsnių įsigijus naują telefoną – kontaktų, nuotraukų ir kitos asmeninės informacijos perkėlimas iš senojo įrenginio į naująjį. Tačiau prieš tai reikėtų įsitikinti, kad atlikdami šią operaciją neatversite kelio kibernetinėms grėsmėms.

Pirma, patikrinkite, ar naujas išmanusis yra aprūpintas kokia nors saugumo platforma, kaip pavyzdžiui, „Samsung“ savo išmaniuose jau gamybos procese įdiegia „Knox“ apsaugos sistemą. Ji užkerta kelia kenkėjiškoms programoms, o aptikusi žalingą turinį iškart praneša ir siūlo atlikti programinės įrangos atnaujinimus. Tokia saugumo platforma yra įmontuota tiek techninėje, tiek programinėje telefono įrangoje, o tai reiškia, kad išmaniajam suteikta visapusiška apsauga.

Saugumo sistema nuolat atsinaujina ir realiu laiku analizuoja situaciją, tad bandymas įsilaužti į išmanųjį pranešamas nedelsiant. Jei telefonas nepasižymi tokia ar panašia apsaugos sistema, rekomenduotina bent jau iš gamintojų oficialių svetainių parsisiųsti antivirusinę programą, kuri perspės, jeigu parsisiųsite kenkėjišką programėlę.

Slaptažodžius laikykite vienoje vietoje

Naujame telefone parsisiuntus visas anksčiau naudotas programėles dažniausiai prie jų reikia prisijungti iš naujo. Tačiau turint daug socialinių tinklų paskyrų, dažnas pamiršta kiekvienai anketai sugalvotus skirtingus slaptažodžius.

Tam, kad nereikėtų spėlioti ir gaišti laiko, iš gamintojų oficialios aplikacijų parduotuvės parsisiųskite tapatybės valdymo funkciją, kuri leidžia vienoje vietoje saugoti visus savo slaptažodžius. Pavyzdžiui, „Samsung“ naujausiuose išmaniuosiuose jau iškart yra įdiegta „Samsung Pass“ sistema, kuri saugo visus vartotojo slaptažodžius po vienu užraktu.

Ši tapatybės valdymo funkcija veikia kartu su biometriniu autentifikavimu – piršto atspaudu ar veido atpažinimu, tad prie naudojamų programų ir svetainių vartotojai gali jungtis saugiai ir be sudėtingų slaptažodžių.

Pasirūpinkite įrenginio užraktais

Daugelis pirmiausia nekantrauja išbandyti pažangias naujo išmaniojo funkcijas, taip pamiršdami, kad užraktas yra itin svarbus žingsnis, norint tinkamai apsaugoti telefoną. Nedarykite to atmestinai ir pasirinkite saugų, sunkiai atspėjamą slaptažodį. Nesirinkite kodo, kaip savo gimimo datos ar namų adreso, nes į svetimas rankas patekus įrenginiui, slaptažodis gali tapti lengvai įveikiamas.

Naujausi išmanieji siūlo daug saugesnių alternatyvų, kurios suteikia patikimesnę apsaugą. Pavyzdžiui, nusistatę piršto atspaudo ar akies rainelės skaitytuvo užraktą, žinosite, kad atrakinti išmanųjį galite tik jūs patys.

Siųskitės patikimas programas

Norėdami atsisiųsti programėles, darykite tai tik iš patikimų programėlių parduotuvių ar oficialių gamintojų svetainių. Siųsdamiesi neaiškaus tiekėjo siūlomą turinį galite rizikuoti būti apiplėšti kibernetinių nusikaltėlių ir prarasti savo asmeninius duomenis.

Tam, kad būtumėte tikri, jog per klaidą neatsisiųsite nepatikimos programos, patikrinkite, ar gerai nustatyti saugos parametrai. Jeigu naudojate „Android“ operacinę palaikantį išmanųjį, tereikia nueiti į saugos nustatymus, esančius telefono meniu, pasirinkti skiltį „Nežinomi šaltiniai“ ir įsitikinti, kad funkcija „Leisti diegti iš kitų šaltinių nei „Play store“ ar „Galaxy Apps““ yra išjungta.

Taip pat skaitykite: