Pensijos keliauja į užsienį

Tūkstančiai senjorų iš Lietuvos pensijas gauna senatvėje gyvendami užsienio šalyse, tačiau tai lemia ne noras senatvę leisti pensininkų rojumi vadinamuose šiltuose kraštuose, o šeimos šaknys ir emigracija, praneša „Sodra“.

„Sodros“ duomenimis, daugiau nei 12 tūkstančių pensijų gavėjų iš Lietuvos gyvena užsienyje. Daugiausiai jų – Jungtinėje Karalystėje (1900), Izraelyje (1700), Vokietijoje (1700) Latvijoje (1500), JAV (1200), Baltarusijoje (1000). Taip pat po kelis šimtus pensijų gavėjų iš Lietuvos gyvena Airijoje, Ukrainoje, Estijoje, Norvegijoje Švedijoje bei kitose šalyse.

„Pensijas užsienio šalyse gauna nemažai Lietuvos piliečių, tačiau žmonės dažniausiai išvyksta ne į saulėtas šalis, o ten, kur jų šaknys, ar kur jie susikūrė naują gyvenimą. Tačiau jų pensija Lietuvoje niekur nedingsta, nes dirbdami čia jie mokėjo įmokas ir įgijo teises į pensiją.

Žinoma, išvykstant reikėtų informuoti „Sodrą“, nurodyti sąskaitą, į kurią žmogus pageidauja gauti išmokas, naująjį adresą, na ir labai svarbu kasmet patvirtinti, kad asmuo gyvas“, – sako „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Lidija Stasiūnienė.

Dalis šalies gyventojų, išvykę į užsienio šalis, ten dirba, įsikuria ir sulaukia pensinio amžiaus. Tokiu atveju „Sodra“ moka tokią pensiją, kokią žmogus užsitarnavo dirbdamas ir mokėdamas įmokas Lietuvoje, o gyventojas įprastai dar gauna pensiją ir iš tos šalies, kurioje dirbo ir sulaukė pensinio amžiaus.

Jeigu pensijos sulaukiama Europos Sąjungos ar Europos ekonominės bendrijos šalyje, kaip antai Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, žmogui tereikia kreiptis į tos šalies kompetentingą įstaigą, atliekančią panašias funkcijas, kaip „Sodra“ Lietuvoje.

Jeigu senatvės pensijos amžiaus sulaukęs ir pensiją Lietuvoje jau gaunantis gyventojas išvyksta gyventi į užsienį ir nori pensiją gauti naujoje gyvenimo šalyje, jis turėtų per 10 dienų informuoti „Sodrą“ apie išvykimą. Jeigu „Sodra“ duomenis gauna iš Gyventojų registro deklaravus išvykimą, pensijos mokėjimas sustabdomas.

Taip pat reikia pateikti prašymą dėl pensijos mokėjimo tęsimo gyvenant kitoje šalyje, nurodant būsimąją gyvenamąją vietą ir sąskaitą užsienio šalies banke, į kurią pensiją norėtų gauti.

Taip pat skaitykite: