Kai bumbsi obuoliai…

Tam tikrų rūšių obuolius žiemai galima saugoti rūsyje neapdorotus, bet galima bent dalį jų paversti obuolienėmis ar džiovinti. Kodėl? Nes taip įdomiau, skaniau ir tai gali būti puiki dovana.

Tiesa, kad švieži obuoliai išlaiko daugiau vitaminų. Bet tiesiog graužti obuolius iki pat pavasario gali būti gana nuobodu. Todėl dalį jų galima paskirti kitokiam vartojimui. Pats pirmas dalykas, kurį geriausia gaminti iš obuolių – obuolienė.

Skamba irgi nuobodžiai? Nė kiek, žinant kokią daugybę variantų obuolienės galima išvirti. Su kriaušėmis, svarainiais, apelsinais, bananais, moliūgais, rabarbarais, šokoladu, įvairiomis uogomis – čia beribė erdvė jūsų fantazijai ir eksperimentams. O šilta obuolienės arbata šaltomis dienomis – puikus raminantis ir šildantis dalykas.

60+

O juk ir paruošti obuolienę gana paprasta. Tereikia nulupti obuolius, išimti sėklas, supjaustyti nedidelėmis skiltelėmis. Cukraus kiekis priklauso nuo obuolių saldumo, bet dažniausiai pakanka apie trečdalio obuolių svorio.

Tada galima pridėti norimų priedų ir virti, kol suminkštės. Galima verdant įpilti šiek tiek vandens, kad nebūtų per tiršta, o tada į stiklainius ir uždaryti dangteliais.

Obuolienė puikiai tinka su baltu sūriu ar tiesiog varške. Ant batono, duonos, įdėti į pyragą ar natūralų jogurtą. Verdant kompotą ar saldžią sriubą.

Kitas puikus būdas laikyti obuolius per žiemą – džiovinimas. Galima džiovinti orkaitėje ar specialiose džiovyklėse, bet geriausiai – krosnyje ant šiaudų, jei galite sau leisti tokią prabangą.

O Kalėdoms – kompotui, į pyragus – tradiciškai, natūraliai paruošti džiovinti obuoliai – patys geriausi, skaniausi ir kvapniausi!

Prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusio Centrinio Kauno turgaus prekybininkai sako, kad nors daug žmonių vis dar turi savo obuolių iš kaimo, sodo, ar draugų ir giminių, kuriais jie pasidalija, nemažai yra ir tokių, kurie patys neturi, todėl perka.

„Yra žmonių – ir dabar vis daugiau – kurie neturi jokių ryšių su kaimu, todėl obuolius perka. Ir ne tik laikymui, bet ir tam, kad pasidarytų kažką iš jų. Sau ar dovanojimui. Yra nemažai tokių, kurie iš vaikystės, jaunystės prisimena įvairius receptus, verda obuolienes, džiovina, deda į pyragus.

Neretai tai būna sugrįžę į Lietuvą gyventi emigrantai, ar pasisvečiuoti atvykę, kurie nori parvežti kažką įdomaus iš Lietuvos. Taip pat tie, kurie važiuoja ten aplankyti artimų žmonių.

Kalėdoms gaunasi labai gera dovana – obuolienės lietuviškos stiklainiukas. Ar džiovintų obuolių popieriniame maišelyje, kokia gražia virvele perrištame. Labai paprastos, bet jaukios, mielos dovanos gaunasi“, – pasakoja turgaus prekiautojas Aurelijus.

Obuolienė su kriaušėmis ir apelsinais

Reikės:

  • 1 kg išvalytų, supjaustytų, rūgštesnių obuolių,
  • 2 vidutinės kriaušės,
  • 1 vidutinis apelsinas,
  • Apie 250 g cukraus.

Vaisius nulupti, išimti sėklas, supjaustyti. Apelsiną reikėtų supjaustyti kuo smulkiau, nes jis sunkiau „suverda“. Užpilti cukrumi, palaikyti bent kelias valandas kol atsiras skysčio. Prieš verdant galima įdėti ir žiupsnelį malto cinamono, jei norite.

Tada virti ant mažos ugnies gerą pusvalandį, supilti į iškaitintus stiklainius ir uždaryti dangteliais. Nuolat maišykite, kad neprisviltų, jei matysite, kad reikia, įpilkite šlakelį vandens.

Turėsite žiemai labai švelnaus, vos pikantiško skonio obuolienės, kuri puikiai tiks ir šildančiai arbatai, ir kaip puikus priedas įvairiems desertams. Skanaus!

Taip pat skaitykite: