,

Brandi oda

joninės

Senatvėje oda sumarguoja įvairiausiais atspalviais. Nuolat saulės spindulių veikiamas sritis: veidą, kaklą, rankas ir viršutines plaštakų puses nusėja baltos ir rudos dėmės. Išryškėja raudonos išsiplėtusios kraujagyslės. Oda sausėja, raukšlėjasi, pasidaro plona, silpna, kartais linkusi į kraujosruvas. Riebalų liaukų veikla sustoja ar bent labai sulėtėja. Sumažėjus riebalų kiekiui, silpnėja apsauginis odos barjeras, menksta ląstelių gebėjimas surišti vandenį.

Smarkiai mažėja ir natūralių drėgmės reguliatorių, pavyzdžiui, hialurono rūgšties. Oda netenka tvirtumo, elastingumo, džiūsta, sausėja, kontūrai praranda formą. Kaip sakoma reklamose, oda tampa „reikli“, tad kosmetikos pramonė jos poreikius tenkina siūlydama kremus „brandžiai odai“. Šie kremai yra riebesni, kelioms valandoms atšviežina raginį sluoksnį, bet jaunina, žinoma, taip pat menkai, kaip ir senėjimą lėtinantys kremai ankstesniais gyvenimo etapais. Kremai raukšlių skaiduloms nedaro jokio įspūdžio, jos toliau sau glebiai nuobodžiauja antrame požeminiame aukšte. Ištikimiausios kosmetikos pramonės klientės – moterys, nes odos senėjimas jas jaudina labiausiai. Ne vien dėl to, kad moterys apskritai kritiškiau vertina savo kūną, bet ir dėl menopauzės, kuriai prasidėjus smarkiai nukrinta estrogeno lygis. Per pirmuosius penkerius šio gyvenimo etapo metus kolageno moters odoje sumažėja net trisdešimčia procentų.

Vyrams hormonų kiekio mažėjimas taip anksti negresia – kokia neteisybė, tiesa? Sportiški, liekni vyrai aukštą testosterono lygį gali palaikyti ilgai; tačiau kada nors šiam visgi nukritus, jie greitai nutunka, dažnai užauga pilvas, o kojos taip ir lieka plonos. Kartais senyvi vyrai svorio priauga ne vien pilvo, bet ir gaktos srityje, tad hormonų pokyčiai gali optiškai (ar iš tikrųjų) sutrumpinti varpą, paskatinti krūtinės liaukinio audinio vešėjimą.

Nykstant jungiamajam audiniui, plečiasi veido poros, padidėja kai kurios riebalų liaukos. Vyrams ant veido ypač dažnai atsiranda gerybinių riebalinių guzelių, nosies šonuose išryškėja storos rausvai mėlynos kraujagyslės. Sustorėjusią vyrų sprando odą išvagoja rombų pavidalo raukšlės, kurias dermatologai vadina cutis rhomboidalis nuchae (rombine sprando oda). Vyrai nėra apsaugoti ir nuo saulės spindulių daromos žalos. Pasekmės – didžiuliai inkštirai arba rudomis, baltomis, raudonomis dėmelėmis nuėjusi kaklo oda – ten, kur jaunystėje retsykiais puikuodavosi melsvai raudonos bučinių žymės. Tepant odą apsauginiu kremu, ši kaklo sritis po ausimis dažniausiai pamirštama. Moterys ją bent pridengia plaukais, bet jei šie yra trumpi, kelias saulės spinduliams atviras. Atidžiai įsižiūrėkite į vyrus, kuriems daugiau nei 50 metų; neabejoju, kad ant kai kurių kaklų įžvelgsite erythrosis interfollicularis colli (paraudimą tarp kaklo porų). Raukšlių atsiranda ne vien dėl mažėjančio odos elastingumo ir riebalų trūkumo, bet ir dėl nuolat judančių mimikos raumenų, nelemtai susivienijusių su silpnėjančiu senstančios odos tamprumu. Mimikos raumenys padeda mums reikšti emocijas: nutaisyti niaurią, šelmišką, liūdną ar linksmą veido išraišką. Kuo oda netampresnė, tuo labiau pastebimos mimikos raukšlės. Kaip tik to išvengti, jei tik yra noro, padeda botulino toksino injekcijos. Beje, senėjimo nestabdo ir gausiai vartojami skysčiai. Nors gerdami daug vandens palaikome audinių drėgmės lygį, skaidulų kokybės tai nekeičia, jos taip ir lieka suglebusios. Nespėjai pajusti troškulio, o oda jau vėl raukšlėjasi…

Senų žmonių imuninė sistema yra nusilpusi, todėl jie dažniau serga infekcinėmis ligomis: juostine pūsleline, pėdų ir nagų grybeliais. Nuo kūno centro nutolusios galūnės prasčiau aprūpinamos krauju, ilgus metus negydytos išsiplėtusios venos gali sukelti kojų opas.

Pagyvenusių žmonių kūnus nusėja įvairiausi dariniai, kaip antai senatvinės hemangiomos ir karpos. Kai kada vystosi odos vėžys ar ankstyvosios jo stadijos – ypač saulėtose kūno terasose: veido ir kaklo srityse. Jei senėjimas neturėtų tiek privalumų: su patirtimi įgytos išminties, išsaugoto gyvenimo džiaugsmo, praeities ir, reikia tikėtis, ateities potyrių, mylimų ir mylinčių žmonių, – jei ne visa tai, ko gero, kiltų pagunda senėjimą laikyti sunkiu, neviltį keliančiu procesu.

Ištrauka iš Yael Adler knygos „Tavo oda“

baltoPraktikuojanti dermatologė ir TV laidų vedėja Yael Adler iš Vokietijos šioje knygoje linksmai ir profesionaliai padeda skaitytojui „įlįsti“ į savo odą ir pasako viską, ką apie ją reikia žinoti. Žaismingai, su gyvais pavyzdžiais kalba apie spuogus, raukšles, blogą kojų kvapą ir įvairius kitus dalykus, kuriuos minėti neretai drovimės. Įtikinamai paaiškina, kodėl seksas teigiamai veikia mūsų išvaizdą, dėl ko vyrai neturi celiulito, ir teigia, kad mūsų oda yra protinga. Jeigu norite iš tiesų padėti odai, nepersistenkite! Oda pati puikiai pasirūpins savimi. Pakanka pirtyje avėti šlepetes, taupiai naudoti muilą, sveikai ir subalansuotai maitintis, saikingai mėgautis žalingais dalykais ir be saiko lepinti odą bučiniais bei glamonėmis.

Knygą išleido leidybos namai BALTO

Taip pat skaitykite: