Parduodu automobilį. Ką daryti su draudimu?

Parduodant automobilį svarbu pasirūpinti ne tik jo perregistravimu, bet ir privalomuoju draudimu. Kaip aiškino draudimo bendrovės „Ergo Lietuvoje“ Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius, to nepadarius problemų gali kilti ne tik buvusiam, bet ir naujajam transporto priemonės savininkui. Tad kaip elgtis su draudimo sutartimi, kad nekiltų nesusipratimų? Anot eksperto, šiuo atveju egzistuoja du sprendimo būdai.

Draudiko atstovas primena, kad parduodant transporto priemonę draudimas gali būti perrašomas naujajam savininkui arba sutartis su draudiku nutraukiama – tuomet ji nustoja galioti. Pastaruoju atveju automobilis tampa neapdraustas ir praranda galimybę dalyvauti eisme, kol naujasis savininkas jo neapdraudžia savo vardu.

„Jei automobilis parduodamas su privalomuoju draudimu, tuomet naujasis savininkas per 15 dienų turi kreiptis į draudimo bendrovę, kurioje drausta transporto priemonė, kad būtų įvertinta jo rizika ir perrašoma sutartis. Jei automobilis parduotas be draudimo, tada senasis savininkas turi kreiptis į draudiką ir nutraukti sutartį“, – aiškina R. Pocius.

Sutarties nutraukimo atveju likusi nepanaudota įmoka, atskaičius administravimo išlaidas, yra pervedama į kliento nurodytą banko sąskaitą arba gali būti skirta kitoms su draudimo įmone sudarytoms sutartims apmokėti.

R. Pocius pabrėžia, kad būtent draudimo sutarties perleidimo naujajam savininkui momentas yra esminis, o dėl to nesutarus iki galo, kartais gali kilti nesusipratimų. „Sandorio metu su pirkėju turi būti aiškiai aptarta, ar automobilis parduodamas su draudimu, ar ne. Šį punktą netgi galima įtraukti į pirkimo-pardavimo sutartį“, – pasakojo R. Pocius.

Draudimo ekspertas prisimena ne vieną atvejį, kai parduodant automobilį įvyko nesusikalbėjimų, dėl ko vėliau nemalonumų patiria tiek senasis, tiek naujasis transporto priemonės savininkas.

„Pasitaiko atvejų, kai neaptariamas draudimo perdavimo klausimas, o draudimo polisas yra automobilyje. Tuomet naujasis savininkas bando persirašyti draudimą savo vardu, nors buvęs savininkas po pardavimo kreipiasi į draudimo įmonę dėl sutarties nutraukimo. Kartais nutinka ir taip, kad senasis savininkas atiduoda draudimo polisą pirkėjui, o pats kreipiasi dėl sutarties nutraukimo. Tokiu atveju pirkėjas lieka apgautas“, – pasakojo R. Pocius.

Beje, tinkamai nesutvarkius draudimo sutarties procedūrų, nukentėti gali ir buvęs savininkas. Jeigu sutariama, kad draudimas bus „paskolintas“ naujajam savininkui parvažiuoti namo ir tokios kelionės metu padaromas įvykis, tai pabloginama buvusio savininko draudimo istorija.

Visgi R. Pocius paneigė mitą, kad tokioje situacijoje ir atsakomybė už sukeltą eismo įvykį tenka buvusiam automobilio savininkui. „Tai nėra tiesa. Jei automobilis perregistruotas naujo savininko vardu, buvusiam savininkui nelaimės atveju jokios sankcijos negresia. Būtent todėl, sutarus dėl sandorio, viską kuo greičiau reikėtų įforminti „Regitroje“ ir taip išvengti papildomų rūpesčių“, – pridūrė R. Pocius. Ekspertas pabrėžė, kad draudimu analogiškai reikia pasirūpinti ir tuomet, kai automobilį tenka ne parduoti, o pirkti.

Taip pat skaitykite: