Moteriškos paslaptys

Bent kartą gyvenime pienlige – dar kitaip vadinama makšties kandidoze – suserga net 75 procentai moterų. Tai viena dažniausių moters lytinių organų ligų, linkusių pasikartoti. Pienligės simptomai pradžioje – lengvi, tad daugumai sergančiųjų nekelia didelio susirūpinimo. Vis tik ignoruojant ligos simptomus ir nesikreipiant į gydytojus, liga gali progresuoti ir net tapti lėtine. Apie tai plačiau pasakoja „Gijos Klinikų“ gydytoja ginekologė Rūta Veličkienė.

Svarbiausia – nesutrikdyti natūralios makšties mikrofloros

Pienligė – grybelinė liga, pasireiškianti makšties gleivinės ir vulvos (moters lytinių organų išorinės dalies) dirginimu, intensyviu niežėjimu bei išskyromis. Kaip sako gydytoja ginekologė, ją sukelia Candida genties grybeliai, paprastai gyvenantys tokiose kūno vietose kaip burna, gerklė, žarnos ir makštis, taip pat ant odos.

„Jeigu grybeliai pradeda daugintis – jie sukelia infekciją. Taip nutinka sutrikus natūraliai makšties mikroflorai ir sumažėjus jos rūgštingumui. Pienligę gali sukelti ir antibiotikų vartojimas, medžiagų apykaitos ligos, tokios kaip diabetas, imuninės sistemos sutrikimai ar hormonų pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumo metu. Tam įtakos gali turėti net dėl hormoninių vaistų vartojimo padidėjęs estrogeno kiekis“, – aiškina specialistė.

Ji priduria, kad pienligė nėra laikoma lytiškai plintančia liga, tačiau rizika susirgti šia liga didesnė toms moterims, kurios dažnai keičia partnerius. Pasak gydytojos ginekologės, tikimybė susirgti makšties kandidoze padidėja ir toms, kurios nešioja sandariai prigludusias pėdkelnes ar kitus aptemptus sintetinius drabužius.

„Nereikėtų per dažnai plauti makšties – taip pašalinamos nuo infekcijų saugančios bakterijos. Kenkia ir kvapių moteriškų produktų, įskaitant vonios putas, įklotus ir tamponus, naudojimas bei dažnas gulėjimas karštose voniose“, – apie rizikos veiksnius kalba Rūta Veličkienė.

Painioja su kita liga

Gydytoja ginekologė pasakoja, kad grybelio įsiskverbimas į gilesnius makšties ląstelių sluoksnius sukelia tam tikrus infekcijos simptomus – jie gali svyruoti nuo lengvo iki vidutinio sunkumo.

„Pienligei būdingas makšties ir vulvos niežulys ir dirginimas, deginimo pojūtis, ypač lytinių santykių metu ar šlapinantis, vulvos paraudimas ir patinimas, makšties skausmas ir bėrimas, primenančios varškę, t. y., tirštos, baltos ir bekvapės arba vandeningos makšties išskyros. Sunkesniais ligos atvejais galimi ir makšties sienelės įtrūkimai“, – teigia pašnekovė.

Tačiau specialistė pabrėžia, jog dalis šių simptomų pasireiškia ir esant kitoms ligoms – pienligė ypač dažnai painiojama su bakterine vaginoze, kurią sukelia makšties bakterijų lygio disbalansas.

„Daugelis moterų pajutusios mano minėtus simptomus, pačios sau diagnozuoja grybelinę infekciją, ir, įsigijusios bet kokių nereceptinių produktų, užsiima savigyda. Tada jos pastebi, kad simptomai išlieka. Kodėl? Nes tai, pasirodo, visai ne grybelio sukeltas uždegimas. Tad, pajutus kūno siunčiamus signalus ir norint sužinoti teisingą diagnozę, reikia skubėti pas ginekologą bei išsitirti“, – pataria Rūta Veličkienė.

Dėl specifinių požymių pienligė yra nesunkiai nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu – pacientės apklausiamos apie buvusias makšties ar lytiškai plintančias infekcijas. Vėliau atliekami dubens tyrimai, kurių metu apžiūrimi išoriniai lytiniai organai, siekiant nustatyti, ar nėra infekcijos požymių.

„Galiausiai specialaus instrumento pagalba, atvėrus makšties sieneles, ištiriame makštį ir gimdos kaklelį. Diagnozės patvirtinimui kartais tenka paimti makšties išskyrų tepinėlį“, – apie procedūrą pasakoja gydytoja.

Ignoruojančioms simptomus – ligos pasikartojimas

Pasak specialistės R. Veličkienės, grybelinių infekcijų gydymas priklauso nuo jų sunkumo ir dažnio. Jeigu pienligės simptomai yra lengvo ar vidutinio sunkumo, o liga – epizodinė, ją galima gydyti vartojant įvairaus pavidalo (kremai, tepalai, tabletės ar žvakutės) priešgrybelinius vaistus.

„Vis tik, jei simptomai – sunkūs ir jūsų ligos forma yra komplikuota, skiriame stipresnius, giliai į visus audinius prasiskverbiančius priešgrybelinius vaistus ar didesnes jų dozes. Jeigu liga dažnai kartojasi – rekomenduojame gydyti ir moters partnerį“, – sako gydytoja ginekologė.

Ji pastebi, kad moterys dažnai delsia kreiptis į specialistus, tačiau taip jos tik pablogina situaciją.

„Grybeliui sparčiai plintant ir skverbiantis gilyn, gresia nuolatinis ligos atsinaujinimas, o gydymas tampa ilgas ir sudėtingas“, – perspėja gydytoja ginekologė R. Veličkienė. Rekomenduojama nelaukti ir, pajutus pienligės simptomus, kreiptis į gydytojus, galinčius skirti efektyvų gydymą bei padėti išspręsti problemą.

Taip pat skaitykite: