Kada organizme trūksta geležies?

anemija

Neretai į lūžinėjančius nagus ar pakitusią odos spalvą numojame ranka ir manome, kad tai nuovargio ar sezonų kaitos pasekmė. Nors dažnu atveju tiek besikeičiančios oro sąlygos, tiek stresas ir nuovargis gali daryti įtaką tokiems išvaizdos pokyčiams, reikėtų atminti, kad jie neretai rodo ir daug rimtesnę ligą – mažakraujystę, arba geležies stokos anemiją.

BENU vaistininkė Inga Norkienė sako, kad anemija išsivystyti gali kiekvienam, nors dažniau pasitaiko merginoms ir moterims, o pagrindinė ją sukelianti priežastis – geležies trūkumas organizme.

Geležies stokos anemija yra kraujo liga, kuriai būdingas raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) ir/ar hemoglobino sumažėjimas, dėl ko sutrinka deguonies apykaita organizme.

„Geležis padeda išnešioti deguonį po organizmą, bet jei geležies yra per mažai, deguonies pradeda trūkti. Audiniams negaunant pakankamai deguonies, gali sutrikti įvairių organų veikla. Anemija, geriau žinoma kaip mažakraujystė, gali išsivystyti bet kokio amžiaus ar lyties žmogui, tačiau dažniau paliečia moteris, kurios dėl mėnesinių ar gimdymo praranda daugiau kraujo“, – pasakoja vaistininkė.

Geležies stokos anemija – kaip atpažinti?

Ar sergate šia liga, tiksliai nustatys gydytojas, tačiau simptomus galite pamatyti ir patys. Be išblyškusios odos ir susilpnėjusių nagų, geležies trūkumą išduoda:

  • Raumenų silpnumas
  • Skonio pakitimai
  • Dusulys
  • Galvos skausmas
  • Bendras silpnumas
  • Dažnesnis pulsas
  • Dėmesio koncentracijos pablogėjimas
  • Uoslės sutrikimas
  • Darbingumo sumažėjimas

„Moterims itin svarbu saugotis ir stebėti sveikatą nėštumo metu – anemija be galo pavojinga šiuo laikotarpiu, nes geležies stoka gali sukelti ne tik miego sutrikimus ir prastą savijautą, bet ir sunkią depresiją ar net persileidimą.

Dirglumas, raumenų silpnumas, noras valgyti jums nebūdingą maistą skamba kaip dažnai pasitaikantys simptomai nėštumo metu. Tačiau nenumokite į juos ranka – reguliariai tikrinkitės kraują“, – geležies stokos anemijos požymius nėštumo metu vardija I.Norkienė.

Prasidedančią anemiją parodo feritino tyrimas

Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad, vystantis ligai, bendras kraujo tyrimas jos gali ir neparodyti.

„Organizmas, pajutęs, kad trūksta geležies, jos trūkumą kompensuoja naudodamas sukauptas medžiagas. Kai tyrimuose matoma, kad hemoglobino kiekis yra mažesnis nei norma, organizmui jau būna pakenkta“, – teigia vaistininkė.

Norint nustatyti ligą anksčiau, dėmesį reikėtų atkreipti į feritino, geležies atsargų organizme, kiekį. Šis tyrimas daug patikimesnis ir tikslesnis, leidžia iš anksto įvertinti, ar žmogus linkęs sirgti anemija. Kai feritino kiekis siekia žemiausią normos ribą, galima daryti išvadą, kad geležies atsargos organizme jau senka ir žmogui po truputi vystosi mažakraujystė.

Geležies trūkumą gali sukelti netinkama mityba

Geležis yra sunkiai pasisavinamas mineralas, todėl mažakraujystė yra labai dažna tarp visų pasaulio gyventojų. Jos mažėti pradeda turint daug žalingų įpročių, – vartojant alkoholį, rūkant, laikantis dietų, – taip pat itin daug sportuojant, maitinant krūtimi. Dažniau į mažakraujystę linkę kūdikiai, vaikai, kuriems geležies stoką sukelia netinkama mityba.

„Siekiant apsisaugoti nuo geležies stokos anemijos arba sergant lengva jos forma, skatinu peržiūrėti savo mitybą ir ją papildyti daug geležies turinčiais produktais: jautiena, triušiena, žaliomis lapinėmis daržovėmis, grikiais, burokėliais, ankštinėmis daržovėmis, džiovintais vaisiais, pvz., abrikosais“, – kaip keisti mitybą, kad netrūktų geležies, pasakoja I.Norkienė.

Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad pasisavinti geležį trukdo pieno produktai, todėl nereikėtų daug geležies turinčių produktų užsigerti pienu. Pieną naudinga keisti rūgščiais pieno produktais – kefyru, jogurtu ir pan.

Šio mineralo įsisavinimą trikdo ir taninų bei fitino rūgšties turintys gėrimai – kava, juodoji ir žalioji arbata. Jei trūksta didesnio geležies kiekio, tikslinga ne tik maitintis geležies turtingais produktais, bet ir papildomai vartoti geležies preparatus.

Geležies preparatai: kaip išsirinkti?

Atstatyti geležies kiekį organizme nėra taip paprasta, kaip atrodo. Vartojant geležies preparatus reikia atminti, kad, kraujo rodikliams pasiekus normą, geležį papildomai dar reikia vartoti iki 4 mėnesių.

„Vartojant geležies preparatus, svarbu žinoti, su kuo jie dera, kas padeda organizmui geležį geriau įsisavinti. Todėl kartu su geležimi vartokite vitaminą C arba valgykite daug šio vitamino turinčių maisto produktų – tai padės organizmui įsisavinti geležį.

Geležies įsisavinimą stiprina ir varis, todėl naudinga papildomai vartoti ir varį. Svarbu žinoti, ir kokie vitaminai ar mineralai nedera su geležimi, pvz., kalcis mažina geležies kiekį organizme, geležies nederėtų vartoti ir kartu su cinku“, – sako vaistininkė.

Vaistininkė taip pat atkreipia dėmesį į skirtingas geležies preparatų formas. Jų yra įvairių: tabletės, kapsulės, sirupai, tirpalai, lašeliai, milteliai ar mikrogranulės. Pasitarus su vaistininku, galima išsirinkti tinkamiausius.

„Tablečių ar kapsulių forma yra patogiausia ir saugiausia, nes jas lengviausia dozuoti, tačiau jei jūsų rijimo refleksas sutrikęs, geriau rinktis skysto pavidalo preparatus – tirpalus, miltelius ar skysčius. Juos taip pat lengviau duoti vaikams, kadangi paprastai yra skanesni ir lengviau išgeriami“, – apie skirtingas geležies preparatų formas pasakoja vaistininkė.

Sergant pažengusia anemija arba jeigu geriamieji geležies preparatai yra sunkiai toleruojami, gydytojas gali skirti intraveninius geležies preparatus – geležį suleisti į veną.

Geležis yra gyvybiškai svarbi medžiaga, todėl būtina nuolat stebėti jos kiekį organizme. Ilgai trunkanti mažakraujystė gali paskatinti lėtinių ligų išsivystymą.

Taip pat skaitykite: