,

Alergija augalams – dar ne pabaiga…

Nepaisant to, kad vasara jau eina link pabaigos ir dauguma augalų yra sužydėję, gausios žiedadulkių koncentracijos, žydint kai kuriems augalams, keliamos problemos žmogaus sveikatai išlieka aktualios.

Žiedadulkių koncentracija ore rugpjūčio mėnesį išauga dėl gausaus kiečių žydėjimo. Pradėję žydėti liepos viduryje, kiečiai intensyviai rugpjūtį žydi visoje šalyje. Žiedadulkės pasižymi aukštu alergeniškumu, o jų koncentracija ore labai didelė.

„Žiedadulkių alergenams jautrūs asmenys gali papildomai patirti nemalonių pojūčių net vartodami kai kuriuos maisto produktus. Tai taip vyksta vadinamosios kryžminės reakcijos, kai vienas alergenas organizme iššaukia maisto produktuose ar gėrimuose esančių medžiagų netoleravimą. Kiečių žydėjimo metu yra pastebima neigiamų reakcijų su pomidorais, arbūzais, citrusiniais vaisiais, kiviais, bananais, cukinijomis, salierais ir įvairiais prieskoniniais augalais“ – įžvalgomis dalijasi Šiaulių universiteto profesorė, aerobiologė dr. Ingrida Šaulienė.

Dėmesio keliaujantiems Europoje: prasidėjo ambrozijų žydėjimas. Šie invaziniai augalai gausiai paplitę Vengrijoje, Serbijoje, Rumunijoje, kai kuriose Rusijos, Ukrainos, Italijos, Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos dalyse.

Lietuvoje surinktuose oro mėginiuose vis dar aptinkame dilgėlių, balandinių ir miglinių augalų žiedadulkių. Jų koncentracija yra neaukšta ir prognozuojama, kad tokia išliks artimiausiu laiku. Papildomą krūvį sukelia ore gausiai pasklidusios grybų sporos.

Specialistai rekomenduoja nuolat ar bent periodiškai naudotis mobiliąja programėle PASYFO, kuria galima įvertinti žiedadulkių poveikį savo sveikatai. Joje norintys sužinoti tinkamiausią buvimo lauke laiką gali pildyti Žiedadulkių dienoraštį. Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos PASYFO mobilioji programėlė yra nemokama. Ja gali naudotis vartotojai, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“.

Taip pat skaitykite: