Ką aplankyti Biržų krašte?

Biržų pilis. 1589 m. pastatyta kunigaikščio Kristupo Radvilos, pilis tuo metu buvo moderniausia itališkojo stiliaus bastioninė tvirtovė. Tvirtovė buvo sugriauta Šiaurės karo metu ir atstatyta tiktai 1988 m. Tada pilyje įsikūrė Biržų krašto muziejus „Sėla“ ir Biržų Jurgio Bielinio viešoji biblioteka. Pilis yra Renesanso stiliaus su nuostabiomis arkadomis, šalia atstatytas ir autentiškas arsenalo pastatas su muziejaus ekspozicijomis, į pilį veda medinis gynybinis tiltas. Muziejuje galima ne tik aplankyti muziejaus ekspozicijas bet ir sudalyvauti edukacinėse programose (edukacines programas reikia iš anksto užsisakyti).

Biržų pilies muziejaus ir arsenalo lankymas kainuoja 3 eur. asmeniui, su pažymėjimu – 2 eur. Daugiau informacijos: https://www.birzumuziejus.lt/

***

Biržų šviečiantys fontanaiPėsčiųjų pasivaikščiojimo takas. Visai šalia Biržų pilies yra jaukus pėsčiųjų takas Agluonos upės ir Širvėnos ežero pakrante. Netoliese yra kavinukė, yra suolelių, kur galima prisėsti ir pasigrožėti vaizdingomis pakrantėmis bei šviečiančiais fontanais Agluonos upėje.

***

Žalieji skverai šalia Biržų pilies ir J. Janonio aikštė. Visai šalia Biržų pilies yra baroko ir klasicizmo stiliaus Biržų Jono Krikštytojo bažnyčia, kuri XIX a. buvo funduota grafo Jono Tiškevičiaus. Netoliese galima pamatyti ir R. Antinio paminklą žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę – „Birutė“. 1945 m. originaliame paminklo skvere buvo įkurtos Tarybinių karių kapinės, o pats paminklas buvo paslėptas ir užkastas žemėse. 1988 m. „Birutė“ buvo surasta ir pagal skulptūros fragmentus, 1990 m. pastatyta jos kopija. Tuo tarpu J. Janonio aikštėje, galite pamatyti K. Bagdono, 1976 m. pastatytą paminklą poetui Juliui Janoniui.

***

Siaurojo geležinkelio kompleksas (Stoties g. 9, šalia pagrindinės Kęstučio gatvės). Tai yra unikalus XX a. kompleksas, „Siaurasis“ geležinkelis (vėžės 750 mm pločio) yra ilgiausias Europoje ir vienas unikaliausių Lietuvos paveldo objektų. Biržuose yra išlikę depo ir stoties pastatai, vandentiekio bokštas, geležinkelio atkarpa ir naujai perdažytas lokomotyvas.

***

Biržų pėsčiųjų tiltasPėsčiųjų tiltas per Širvėnos ežerą. Širvėnos ežeras yra seniausias dirbtinis ežeras Lietuvoje, suformuotas 1575 m. Per jį yra nutiestas medinis 525 m. pėsčiųjų tiltas, kuris yra vienas ilgiausių pėsčiųjų tiltų Lietuvoje. Perėjus tiltu galima ne tik pasigrožėti Širvėnos ežero gamtovaizdžiu, stebėti ežero nendrynų paukščių rūšis, tačiau ir aplankyti kitoje ežero pusėje esantį Astravo dvarą bei parką.

***

Astravo dvarasAstravo dvaras. Romantinio klasicizmo stiliaus rūmai, Širvėnos ežero pakrantėje 1862 m. buvo pastatyti grafų Tiškevičių. Astravo dvarą sodybą sudaro pagrindiniai sodybos rūmai, arklidė-ratinė, tiltas-užtvanka per Apaščios upę (primenanti romėnų akveduką), šunininko namelis, malūnas, ūkiniai pastatai. Astravo dvarą supa jaukus parkas su tvenkiniais. Prie rūmų įėjimo stovėjo dvi, iš ketaus išlietos liūtų skulptūros, kurios atsivežtos buvo net iš Sankt Peterburgo. Šiuo metu, šios originalios skulptūros puošia Kauno Karo muziejaus įėjimą, tuo tarpu Astrave buvo pastatytos jų kopijos.

Astravo dvare yra lankomas tik dvaro teritorija ir parkas, tuo tarpu Astravo rūmuose yra įsikūrusi lininių audinių fabriko „Siūlas“ administracija.

***

Eko basų kojų takasEko basų kojų parkas. 1, 3 km ilgio basų kojų takas laukia tų, kurie puikiai žino vaikščiojimo basomis naudą organizmui ir trokšta tai išbandyti. Vaikščiojant skirtingais paviršiais basomis, stimuliuojami pėdose esantys aktyvieji taškai, kurie teigiamai veikia visą organizmą. Eko basų kojų take Jūsų laukia akmenys, smėlis, pjuvenos, nendrės ir kiti pėdas masažuojantys paviršiai.

Basų kojų Parką galite rasti Drąseikių kaime, netoli Astravo rūmų. Tako lankymas kainuoja 4 eur asmeniui.

***

Likėnų Smardonės šaltinis ir mineralinio vandens biuvetė „Vilties Angelas“. Likėnai, esantys šalia Pabiržės miestelio, važiuojant Panevėžio kryptimi, nuo seno garsėjo mineralinio vandens šaltiniais. Tai yra vanduo turintis natrio, kalcio, magnio chlorido, sulfatų ir jį patariama gerti siekiant pagerinti virškinimo organų veiklą. Šio vandens galima paragauti šalia Likėnų reabilitacinės ligoninės įrengtoje biuvetėje „Vilties Angelas“. Čia pat galima pasivaikštinėti išpuoselėta parko teritorija, pakvėpuoti gaiviu pušų oru, pasigrožėti parke esančiais tvenkiniais ir skulptūromis, galima aplankyti ir basomis perbristi upelį tekantį iš Smardonės šaltinio.

Likėnų reabilitacinės ligoninės biuvetė kviečia lankytojus užsukti paragauti mineralinio vandens „Likėnai“ nuo pirmadienio iki penktadienio.

Darbo laikas: pirmadienis (12-15 val.), antradienis (10-14 val.), trečiadienis (10-15 val.), ketvirtadienis (10-14 val.), penktadienis (10-15 val.)

Adresas: Likėnų g. 43, Pabiržės miestelis, Biržų rajonas.

***

karves uolaSmegduobė „Karvės ola“ ir pažintinis smegduobių geologinis takas „Barsuko ola“. Smegduobė „Karvės ola“ yra beveik apskrita, piltuviška karstinė smegduobė. Speleologai mano, kad jai – apie 200 metų. Jos skersmuo 10-12 metrų, gylis – apie 12,6 m. Duobės dugne yra atvira kiaurymė. Ši smegduobė vadinama „Karvės ola“ dėl to, jog sakoma kažkada čia įsmegusi karvė iš kurios liko tik grandinės galas. Netoliese esantis pažintinis takas „Barsuko ola“ vingiuoja 2,5 ha ploto teritorijoje, pradedant nuo biržiečiams ir miesto svečiams jau gerai žinomų smegduobių „Geologų duobė“ ir gamtos paveldo objekto „Lapės ola“, po to keliaujama prie smegduobės „Barsuko ola“ ir toliau išsidėsčiusių išraiškingų, didelių, senų, su devono uolienų atodangomis, smegduobių. Prie šių objektų yra įrengtos patogios automobilių stovėjimo aikštelės, suoliukai, pavėsinė -poilsiavietė, taip pat yra Biržų regioninio parko informaciniai stendai.

Šias smegduobes ir pažintinį taką rasite Karajimiškio kaime, Biržų raj (apie 3 km nuo Biržų miesto).

***

Prieš vykstant aplankyti Biržų krašto smegduobes, vertėtų užsukti ir į Biržų regioninio parko lankytojų centrą. Čia yra įrengta ekspozicija, susipažinti su šios saugomos teritorijos išskirtinėmis vertybėmis. Ekspozicija vadinama „Prasmengančios žemės kraštas“. Ekspozicijoje įrengti interaktyvūs stendai „Smegduobių raidos procesas“, „Karstinių ežerėlių ekosistema“. Stendas, veikiantis kaip smėlio laikrodis, imituoja smegduobės griūtį. Visa tai lankytojams padės geriau suprasti šiuos geologinius reiškinius vykstančius Biržų krašte.

Regioninio parko lankytojo bilietas vienai dienai kainuoja 1 eurą.
Adresas: Rotušės g. 10, Biržai

***

Kirkilų apžvalgos bokštasKirkilų apžvalgos bokštas. Įstabios Biržų regioninio parko gamtos apsuptyje, greta karstinių Kirkilų kaimo ežerėlių, stūkso kanojos ar grimztančios valties formą primenantis apžvalgos bokštas. Bokšto aukštis beveik 32 metrai. Pačioje bokšto apačioje, bei viršuje įrengti suoleliai pailsėti ar atsikvėpti, šalia bokšto taip pat yra įrengtos poilsiavietės bei laužavietės. Kirkilų ežerėliais galima pasigrožėti ir bevaikštant greta esančiu pažintiniu taku bei pontoniniais liepteliais.

***
Sodeliškio sodybaSodeliškio dvaro sodyba ir senovinės technikos muziejus. Sodeliškio dvaro sodyboje, esančioje Sodeliškio kaime, galima užsisakyti ekskursiją ,,Grūdo kelias, kurios metu apžiūrima sodyba, ekologinis ūkis, autentiška 20 a. pr. aukštaitijos sodyba. Galima pamatyti veikiantį 1924 m. vėjo malūną, senovinių motociklų, mašinų, traktorių, garo mašinų kolekciją. Iš arti pamatyti auginamus elnius, danielius, muflonus. Ekskursijos metu galima paskanauti naminės duonos, sūrių ir žvėrienos patiekalų. Sodyboje ekskursijos metu dalyviai galės patys išsikepti duonelės. Norint sudalyvauti edukacinėje programoje ,,Grūdo kelias“ reikia mažiausiai 10 asmenų grupės. Į edukacinę programą įeina ir sodybos apžiūrėjimas kartu su elnynu.
Daugiau informacijos: https://www.sodeliskiudvaras.lt/

Visai šalia yra ir senovinės technikos muziejus, kuriame daugiau nei 350 eksponatų, tarp kurių, senoviniai automobiliai, traktoriai, motociklai, garo mašinos ir t.t.

Muziejus lankymas kainuoja 4 eur asmeniui.

Adresas: Sodeliškių g. 1A , Sodeliškių k. Biržų raj.

Taip pat skaitykite: