Erkių pernešamos ligos – net nebuvus lauke

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento (NVSC Šiaulių departamentas) specialistai informuoja, kad Pakruojo rajone užregistruotas erkinio encefalito židinys. Erkiniu encefalitu susirgo 3 vienos šeimos nariai. Atliekant židinio epidemiologinę diagnostiką išaiškinta, kad visi susirgusieji erkės įsisiurbimo nepastebėjo, tačiau augina ožkas ir savo reikmėms vartoja nevirintą ožkų pieną ir jo produktus. Įtariama, kad asmenys užsikrėsti virusu galėjo per termiškai neapdorotą ožkų pieną.

Patikimiausia apsauga – skiepai

NVSC Šiaulių departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus infekuotai erkei, bet ir geriant nevirintą, nepasterizuotą ožkų, avių, rečiau – karvių pieną ar jo produktus. Norint išvengti erkinio encefalito, patariama maistui nenaudoti termiškai neapdoroto ožkų pieno ar jo produktų. Virinant pieną, erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant +70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

Veiksmingiausia priemonė, apsisauganti nuo erkinio encefalito – skiepai. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją

Šiemet registruota daugiau susirgimų erkiniu encefalitu

Šiais metais Šiaulių apskrityje užregistruota daugiau susirgimų erkiniu encefalitu nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu (2019 m. sausio–liepos mėn. užregistruota 13, 2018 m. – 8 erkinio encefalito atvejai). Neišvengta ir mirties nuo erkinio encefalito atvejo.

Pažeidžiama centrinė nervų sistema

Erkinis encefalitas – viena sunkiausių centrinės nervų sistemos infekcijų. Simptomai dažniausiai atsiranda po 7–14 d. nuo užsikrėtimo (karščiavimas, galvos skausmas, į gripą panašūs simptomai). Dažniausiai, po pirmųjų simptomų, išryškėja antroji ligos banga (aukšta temperatūra, virusas pasiekia smegenis ir sukelia jų uždegimą). Iki 10 proc. visų susirgusiųjų pasireiškia sunkūs liekamieji reiškiniai (paralyžiai, traukuliai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimai).

Erkinis encefalitas labai pavojingas tuo, kad nėra jokio specifinio gydymo, antibiotikais negydomas, todėl taikomas tik simptominis gydymas. Persirgus šia liga, imunitetas įgyjamas visam gyvenimui.

Taip pat skaitykite: