Į pagalbą senjorams – studentai

Visuomenė sparčiai sensta – Eurostato duomenimis, praėjusiais metais Europos Sąjungoje (ES) buvo beveik 100 milijonų gyventojų, vyresnių nei 65 metai. Daugėja ir pagyvenusių vienišų žmonių, likusių visai be priežiūros. Atsižvelgdami į senjorų atskirtį sveikatos apsaugos srityje, jungtinė Kauno technologijos universiteto (KTU) studenčių ir kolegų komanda pasiūlė sprendimą – sistemą „iPULSUS+“, kurios dėka ne tik būtų stebima asmens sveikatos būklė, bet ir jai sutrikus automatiškai iškviečiama pagalba.

KTU studenčių Julijos Kravčenko ir Gintarės Stanytės bei kolegų Sigito Lukošiaus (Kauno technikos kolegija) ir Eriko Varno (Marijampolės kolegija) pasiūlytą sistemą sudaro išmanioji apyrankė ir su ja susieta mobilioji aplikacija. Tokiu būdu siekiama mažinti garbingo amžiaus asmenų atskirtį sveikatos apsaugos srityje.

„Mūsų sprendimas – išmanioji apyrankės ir programėlės sistema – ne tik stebi asmens širdies veiklą, bet ir praneša iš anksto pasirinktiems kontaktams apie jos sutrikimus bei iškviečia pagalbą nepriklausomai nuo vartotojo buvimo vietos (miestas ar kaimas) ir laiko. Sistema itin paprasta naudotis, ji pagrįsta naujausiais moksliniais tyrimais ir širdies ritmo variabilumo (angl. heart rate variability, HRV) matavimo metodu. Esame įsitikinę, kad ji atitinka geriausią kainos ir kokybės santykį“, – teigė KTU Biomedicininės elektronikos trečiakursė Julija Kravčenko.

Pasak sistemos sumanytojų, neretai dėl susiklosčiusių aplinkybių pagyvenusių žmonių šeimos nariai persikelia į kitus miestus arba emigruoja ir palieka juos vienus, su minimalia arba visai be priežiūros. Dėl įvairių priežasčių kraujagyslių ligomis sergantys senjorai nespėja laiku išsikviesti pagalbos, taip labai padidindami reabilitacijos kaštus arba net netekdami gyvybės.

Išmani apyrankė būtų uždedama naudotojui ant riešo (kaip laikrodis) ir sujungiama su programėle. Tokia sistema stebėtų asmens širdies ritmą ir kūno temperatūros sąsają, o pastebėjus staigų fiziologinių parametrų (širdies ritmo, temperatūros, spaudimo, širdies ritmo variabilumo) pakitimą, būtų siunčiamas signalas (SMS žinutė) iš anksto nurodytam artimojo kontaktui. Už papildomą mokestį būtų siūlomos papildomos funkcijos: vietos nustatymo, mitybos, mankštos plano sudarymas.

Idėja gimė jaunimo verslumo konkurso metu

Tokia sistema, pasiūlyta jungtinės aukštųjų mokyklų komandos, sugalvota dvejus metus trukusio projekto „ATVERK-2“ metu, kurį organizavo Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija LINPRA ir devynios Lietuvos aukštosios mokyklos. Projektas skirtas studentų socialinio verslumo ir kūrybiškumo ugdymui. Esminis šios iniciatyvos tikslas – sudominti studentus verslo kūrimo galimybėmis, lavinti verslumo gebėjimus ir įkvėpti ateities veiklai, kuri atitiktų darbo rinkos ir visuomenės poreikius.

Projekto metu studentai gilino savo verslumo ir kūrybiškumo žinias, kurias vėliau pritaikė kurdami socialinio verslo planus keturiose Lietuvos įmonėse, padedant įmonių atstovams.

Balandžio pradžioje KTU „Santakos“ slėnyje vykusiame baigiamajame projekto renginyje paaiškėjo, kad geriausio verslo plano sumanytojais komisija, sudaryta iš verslo asociacijų, miesto savivaldos ir įmonių atstovų, išrinko komandą, sugalvojusią minėtąją „iPULSUS+“ sistemą.

„Apie projektą sužinojau iš universitete skelbtos informacijos, tad pasidomėjau daugiau. Kaip tik neseniai buvau iškėlusi sau tikslą – ugdyti kūrybiškumo kompetenciją bei jutau poreikį įgyti daugiau žinių apie verslo veikimo principus, todėl LINPRA mokymai pasirodė gera proga. Ypatingai paskatino socialinis „prieskonis“, kadangi pati turiu negalią ir dirbu savanore su panašiais žmonėmis, man aktuali socialinių problemų tematika. Be to, buvo įdomu sužinoti, kaip savo idėjas susieti su verslu ir technologijomis“, – pasakojo KTU Taikomosios chemijos studijų programos antrakursė Gintarė Stanytė.

KTU Biomedicininės elektronikos studentė Julija Kravčenko tikino, kad ją visada domino verslo kūrimas. „Labai pradžiugino tai, kai sužinojau, jog praktiškai pritaikyti įgytas teorines žinias vystant verslo idėją bus galima man įdomiausioje srityje – medicinos technikoje“, – pabrėžė Julija.

Planuojama, kad socialinio verslumo idėjų konkurso nugalėtojų komanda bus apdovanota kelione į vieną iš Europos Sąjungos ekonomikos šalių-lyderių – Vokietiją, kurios metu aplankys pažangiausias Vokietijos gamybines įmones.

Taip pat skaitykite: