Liga, mėgstanti stresą

Daugiau kaip 3 milijonai žmonių Europos Sąjungoje serga uždegiminėmis žarnyno ligomis – opiniu kolitu ir Krono liga. Sergančių šiomis ligomis Lietuvoje taip pat daugėja. Kaip pasakoja Silvija, jai opinis kolitas prasidėjo po didelio ilgalaikio streso.

„Su šia liga „draugauju“ virš dešimt metų ir galiu pasakyti tik tiek – reikia mažiau nervintis ir labiau džiaugtis gyvenimu“, – pasakojimą pradeda Kauno klinikų pacientė.

Moteris teigia, kad pirmieji ligos simptomai buvo kraujas išmatose. „Pamačiau, jog tuštinimasis kitoks nei įprastai, tačiau apie jokią ligą tada negalvojau. Pasipasakojau tai draugei gydytojai, kuri iš karto mane paragino kreiptis į specialistus. Man buvo atlikta daugybė tyrimų, kol galiausiai išgirdau, kad sergu opiniu kolitu – nepagydoma ir sunkia liga.“

Opinis kolitas – autoimuninis storosios žarnos uždegimas, pasireiškiantis žarnyno gleivinės išopėjimais, sukeliančiais kraujavimą, viduriavimą bei pilvo skausmus. Liga gali sukelti ir sąnarių skausmus, odos bėrimą ar išopėjimą, akių uždegimą, taip pat gali pažeisti kepenis. Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytojo prof. Gedimino Kiudelio teigimu, opinis kolitas – lėtinė ir nepagydoma liga, todėl pacientai vaistus dažniausiai vartoja visą gyvenimą. „Pagrindinis gydymo tikslas – išlaikyti kuo ilgesnę ligos remisiją ir išvengti komplikacijų: storosios žarnos vėžio, žarnyno toksinio išsiplėtimo, prakiurimo ar masyvaus nukraujavimo“, – sako gydytojas.

Silvija atsimena, jog pirmieji metai su šia liga buvo ypatingai sunkūs. „Viskas prasidėjo po stiprių išgyvenimų. Tik vėliau sužinojau, jog opinis kolitas mėgsta stresą, – atsimena moteris. – Tai liga, kuri įpareigoja visuomet ieškoti tualeto, nes kartais jo prireikdavo ir 20 kartų per dieną. Teko atsisakyti daugybės ilgesnių išvykų, atostogų, pramogų.“

Kauno klinikų pacientei buvo taikyti visi įmanomi gydymo metodai – gydytojai stengėsi pasiekti ligos remisiją. „Kelis kartus buvau paguldyta į ligoninę dėl ilgalaikio viduriavimo. Vienu metu net grėsė storosios žarnos pašalinimo operacija, tačiau dėkoju Dievui bei profesionaliems specialistams, jog viskas baigėsi sėkmingai ir šios operacijos neprireikė. Šiuo metu, kaip sako gydytojai, esu remisijoje, gyvenu įprastą gyvenimą. Kartą per mėnesį man yra taikoma biologinė terapija, kai vaistus suleidžia į pilvą. Tik dėl gydytojų pastangų džiaugiuosi gyvenimu ir visiems sakau – mažiau nervinkitės, nes sveikata yra pats brangiausias turtas.“

Prof. Gediminas Kiudelis, kalbėdamas apie ligos valdymą, pabrėžia, kad pacientams reikia itin kruopščiai vartoti gydytojo paskirtus vaistus, vengti emocinio bei fizinio organizmo pervargimo ir sveikai maitintis.

„Opinis kolitas ir Krono liga – lėtinės autoimuninės ligos, kurių komplikacijos gali sukelti ankstyvą neįgalumą bei žymų gyvenimo kokybės pablogėjimą. Nepakankamai gerai kontroliuojama Krono liga ir opinis kolitas gali sukelti fizinius, psichologinius ir socioekonominius sunkumus, kurie vis dažniau paveikia jaunimą ir vaikus“, – pabrėžia prof. G. Kiudelis.

Gegužės 19 yra tarptautinė uždegiminių žarnyno ligų diena, kurios metu gydytojai bei pacientų organizacijos siekia atkreipti visuomenės dėmesį į šias dar mažai pažįstamas ligas, paskatinti pacientų artimuosius, darbdavius bei valstybinių institucijų atstovus suvokti sergančiųjų problemas bei sunkumus, su kuriais jie susiduria kasdieniniame gyvenime. Taip pat siekiama padrąsinti visuomenę atviriau diskutuoti apie visapusiškos – tiek medicininės, tiek socialinės – pagalbos organizavimą pacientams bei jų artimiesiems.

Taip pat skaitykite: