Rausta skruostai. Kokia to priežastis?

Sakoma, kad rausvi skruostai – sveikatos rodiklis, arba gėdos. Tačiau į raudonį linkusi oda gali pranešti ir apie kuperozę – kraujagyslių išsiplėtimą, liaudyje geriau žinomą kaip rožinė. Kuperozė suaktyvėja pavasarį ir bent tris kartus dažniau pasitaiko moterims.

Vaistininkė, BENU Sveikos odos instituto ambasadorė Milda Darulienė sako, kad į raudonį linkusi oda reikalauja itin atidžios priežiūros – netinkamos priežiūros priemonės šią odos problemą gali tik suaktyvinti, sukeldamos odos pažeidimus.

Rausti odai yra įprasta ir natūralu. Turbūt nėra žmogaus, kurio skruostų kartais nenuspalvintų raudonis. Dažniausiai tai laikina odą išvagojusių kapiliarų reakcija į įvairius išorinius ir vidinius dirgiklius, pvz., staigų temperatūrų pokytį, karštus gėrimus, alkoholį, aštrų maistą, susijaudinimą, stresą.

Šie dirgikliai skatina kapiliarus susitraukti ir išsiplėsti. Tačiau kapiliariai greitai adaptuojasi ir raudonis pranyksta. Ligos atveju yra kitaip.

„Kuperozė nėra šiaip veido paraudimas – tai odos problema, rodanti, kad kraujagyslių ir kapiliarų sienelės prarado elastingumą, kas gali sukelti ne tik fizinius, bet ir psichologinius padarinius.

Susirūpinti reikėtų, jeigu veido oda yra nuolat paraudusi, raudono ar net raudonai violetinio atspalvio, matomos kraujosrūvos, išryškėję kapiliarai, jaučiamas deginimo pojūtis ar dilgčiojimas. Sunkesniais atvejais gali susidaryti odos mazgeliai, atsirasti pūlinukai, kankinti niežulys. Visa tai praneša, kad raustate tikrai ne iš gėdos“, – rožinės simptomus vardija vaistininkė.

Veido raudonis būdingas ne tik moterims, rausti gali ir vyrų skruostai. Nors daugiausiai rožinės atvejų pasitaiko tarp 40-50 m. amžiaus gyventojų, pirmieji požymiai gali pradėti ryškėti nesulaukus nė 30-ies. Esant kuperozei, dažniausiai raudonis pasireiškia centrinėje veido dalyje – raudonuoja nosis, taip pat skruostai.

Rožinę „iššaukti” gali ir stresas

Sakoma, kad visos ligos nuo nervų. Turbūt šiame posakyje yra tiesos – iš tiesų nemažai ligų suaktyvina patiriamas stresas, nervinė įtampa, nerimas. Kuperozė – ne išimtis. Veido raudonis gali išryškėti kaip atsakas į emocinius dirgiklius, stresines situacijas.

„Kodėl ima kamuoti nuolatinis veido raudonis, vieno atsakymo nėra. Ši problema gali kilti dėl įvairių priežasčių. Jos atsiradimą gali paskatinti įgimti ar įgyti odos kraujagyslių struktūros ir funkcijų sutrikimai, tai gali būti perdėtai stiprus atsakas į tokius dirgiklius kaip karštis, saulės poveikio pasekmė.

Esant kuperozei, reikėtų atminti, kad ligą gali suaktyvinti netinkamos kosmetikos ar odos priežiūros priemonės, kai kurie vaistai, alkoholio vartojimas, stresas, kaitinimasis pirtyje“, – kas skatina išryškėti veido raudonį pasakoja M. Darulienė.

Įvairūs dirgikliai sutrikdo epidermio sluoksnio barjerinę funkciją, padidina odos jautrumą, skatina kapiliarus plėstis, gali atsirasti mazgeliai ir pūlinukai. Negydoma liga gali sukelti veido deformaciją, sunkias akių ligų komplikacijas. Visa tai lydi ir psichologinis diskomfortas dėl pažeistos ir neestetiškai atrodančios odos.

Apsauginis veido kremas nuo saulės – būtinas

Veidą išvagojus raudonų kapiliarų tinklui, pirmiausiai moterims norisi griebtis gerai maskuojančių dekoratyvinės kosmetikos priemonių. Vaistininkė sako, kad, nepasikonsultavus su specialistu, su kosmetika reikėtų elgtis atsargiai. Netinkamos ar netinkamai naudojamos priemonės veido raudonį gali tik sustiprinti.

„Pirmiausiai reikėtų vengti visko, kas vargina kraujagysles ir jungiamąjį audinį. Nors saulės dar nėra daug ir ji neatrodo intensyvi, į raudonį linkusiems žmonėms jau dabar reikėtų saugoti veidą nuo tiesioginių saulės spindulių. Ultravioletiniai spinduliai greitina odos jungiamojo audinio suglebimą, kas skatina vystytis kuperozę.

Šilti infraraudonieji spinduliai kraujagysles plečia, taip dar labiau išryškindami raudonį. Veido raudoniu besiskundžiantiems žmonėms reikėtų naudoti stiprų apsauginį filtrą – SPF 30-50 – turintį kremą nuo saulės“, – saugotis saulės spindulių moko Sveikos odos instituto specialistė.

Ji taip pat pataria vengti kosmetikos priemonių, kurios skatina kraujo priplūdimą į kraujagysles, pvz., molio, purvo ar kitų kaukių, kurios kietai sudžiūsta, odos valymo priemonių su alkoholiu, stambiomis šveičiamosiomis dalelėmis. Taip pat vertėtų atsisakyti garinės pirties ir karštų vonių.

„Žmonės, kuriuos vargina odos raudonis, turėtų rinktis specialiai raustančiai odai skirtas veido priežiūros priemones. Jos turi biologiškai aktyvių komponentų, kurie padeda kraujui nutekėti iš smulkių gyslelių, didina kapiliarų atsparumą, stiprina kraujagyslių tonusą. Net ir veido valymui reikėtų rinktis rausti linkusiai odai skirtą micelinį vandenį“, – pataria M. Darulienė.

Kraujagyslėms sustiprinti mitybą pravartu papildyti vitaminų P ir C turinčiais produktais. Vitamino P šaltinis yra juodieji serbentai, grikiai, kopūstai, lapinės salotos, pomidorai, vynuogės, citrusiniai vaisiai. Pastarieji taip pat puikus vitamino C šaltinis. Jo gausite ir su kopūstais, šaltalankiais, erškėtrožių uogomis, paprika, brokoliais, kiviais, braškėmis.

Specialistė prideda, kad teigiamai kuperozės pažeistą odą veikia švelniais, pumpuojančiais judesiais atliekamas masažas, padedantis sumažinti kraujo kiekį išsiplėtusiose kraujagyslėse. Tik atminkite, kad į raudonį linkusiai odai reikia švelnumo.

Jeigu veido raudonis yra itin ryškus, vargina kiti nemalonūs ligos simptomai, reikėtų pasikonsultuoti su dermatologu, kuris paskirs specialų gydymą.

Taip pat skaitykite: