Šilumos ir šalčio terapija

Atšilus orams dažnas žmogus skuba nudirbti darbus kieme ar sode. Dėl staiga padidėjusio fizinio krūvio, ypatingai – po ilgo žiemos sąstingio, daugelis susiduria su raumenų nuovargiu, patempimu, kitomis traumomis.

Didelis darbo krūvis, amžius, stresas, bendras sąnarių susidėvėjimas, infekcijos, kaulų lūžiai – priežastys, dėl kurių daugybė žmonių kenčia sąnarių ir nugaros skausmą, įtampą.

Nugaros skausmai gali pasireikšti lėtai, pamažu, arba labai staigiai – tampa sunku atsistoti, išlipti iš lovos. Pasitaiko ir raumenų traukulių, galinčių sukelti skausmą, tirpimą, dilgčiojimą kojose. Pagrindinės apatinės nugaros dalies skausmų priežastys – stuburo stenozė, osteoartritas, nugaros deformacijos, raumenų ir raiščių sužalojimai. Taip pat skausmą gali kelti aortinė aneurizma, skrandžio opos, tulžies pūslės ligos ir pankreatitas.

Sąnarių skausmai – taip pat labai nemalonus potyris. Nuo jų kenčiantys pacientai sąnario vietoje jaučia sukaustymo, patinimo ar kaitimo pojūtį. Šių skausmų priežastys – sąnarių susidėvėjimas, mažas fizinis aktyvumas, ūminis arba lėtinis osteoartritas, kraujagyslių nekrozė, paveldimumas, kaulų lūžiai, bakterijų ar virusų sukeltos infekcijos.

Kai skauda, net žinodami neigiamas pasekmes, skubame griebtis tablečių. Tačiau esama ir kitų būdų skausmui malšinti. Vienas tokių – šalčio ir šilumos terapija, kuri ypač veiksminga minėtais atvejais. Šilumos ar šalčio kompresus raumenų ir sąnarių skausmui bei uždegimui malšinti žmonės naudoja nuo senų laikų. Tiek šaltis, tiek šiluma pasižymi gydomuoju poveikiu – tereikia žinoti, kaip ir kada juos pasirinkti.

Kada geriau šiluma?

Gydymas šiluma naudojamas lėtinių ligų ir traumų sukeltam raumenų, sąnarių skausmui, sąnarių sustingimui mažinti. Taip pat jis tinka praėjus ūminiam periodui po traumų, t. y. po 48 valandų.

Termoterapija yra efektyvi ne tik mažinant skausmą, bet ir atstatant jutiminį balansą. Veikiant šilumai, atsipalaiduoja raumenys, malšinami lėtiniai sąnarių, nugaros skausmai, pašalinami jų spazmai ir įtampa, gerinama kraujotaka, medžiagų apykaita, todėl greitėja gijimas, padidėja sąnarių jungiamojo audinio elastingumas ir sąnarių lankstumas, pašalinamas nuovargis. Toks efektas pasiekiamas todėl, kad šiluma išplečia veikiamos kūno vietos kraujagysles, pagerina odos ir gilesniųjų audinių kraujotaką. Dėl šios priežasties į audinius patenka daugiau medikamentų, skiriamų ligai gydyti, deguonies. Be to, kraujyje padaugėja baltųjų kraujo kūnelių, veikiančių uždegimo židinį, kovojančių su infekcija. Aktyvėja vidaus sekrecijos liaukų veikla – tai ypatingai svarbu, jei ji buvo nepakankama. Taip pat mažėja kraujo krešumas, gerėja įvairių uždegimo proceso produktų pašalinimas. Dėl šių priežasčių pasireiškia skausmą mažinantis, uždegimą slopinantis, desensibilizuojamas poveikis. Svarbu žinoti, kad šildomoji procedūra turi būti atliekama prieš fizinį krūvį.

Kada geriau šaltis?

Gydymas šalčiu taikomas ūminių traumų atveju, per pirmąsias 24–48 val. Taip pat šaltis padeda esant raumenų, raiščių, sausgyslių patempimams, išnirimams, sumušimams, hematomoms, patinimams, uždegimams, atviroms žaizdoms. Toks gydymas efektyvus ir karščiuojant, kai skauda galvą, kankina migrena, kraujo apytakos problemos, sugėlus vabzdžiams. Veikiant šalčiui, kraujagyslės susitraukia, susilpnėja skausmo signalo perdavimas nervais, todėl sumažėja skausmas, atslūgsta tinimas, mažėja kraujavimas į audinius.

Šaldomoji procedūra turi būti atliekama po fizinio krūvio.

Kokioms būklėms esant reikėtų abiejų metodų?

Tam, kad sergant sąnarių uždegimu ar osteoartroze rytais pagerėtų sąnarių lankstumas, būtų lengviau judėti, rekomenduojama juos sušildyti. Vakarais, norint po darbo dienos sumažinti sąnario patinimą ir uždegimą, rekomenduojami šalčio kompresai.

„Beinio®med Natur-Moor“ durpių pagalvėlės – efektyvi šilumos ir šalčio terapijos priemonė

Durpes gydymo tikslais nuo seno naudoja sanatorijos. Šiandien negalavimus malšinti galima ir namuose, naudojant kompresus, kurių pagrindinė sudedamoji dalis – visiškai natūralios durpės. „Beinio®med Natur-Moor“ pagalvėlės – patogios, maloniai priglunda, nes yra suformuotos atkartojant kūno dalis. Tai – pirmos saugumo klasės, patentuotas medicininis produktas, pagamintas iš natūralių medžiagų. Kompresams naudojamų durpių masė yra natūrali, biologiškai suyranti medžiaga, išgaunama iš durpynų Vokietijoje. Šios pagalvėlės gaminamos Žemutinio Reino regione, kur yra patalpinamos į ekologišką plastiko apvalkalą. Jų sudėtyje nėra ftalatų ir plastifikatorių. Be to, gamybos procese nenaudojami klijai, o sudėtyje nėra jokių medžiagų, kurios nepageidautinos sąlytyje su oda. Be miško paklotės, pagalvėlėse esama ir vabzdžių, žuvusių bestuburių organizmų, kurie, pašildžius kompresą, sukauptą šilumą perduoda kūnui iki kelių valandų.

Kadangi šilumos ir šalčio terapija yra natūralus gydymo būdas, komplikacijų nebūna. Be to, terminis poveikis – ekonomiškas būdas su skausmu susijusioms problemoms spręsti. Ypač patogu tai, kad durpių pagalvėles galima naudoti tiek ligoninėje ar poliklinikoje, tiek savarankiškai, namuose ar darbe. Pasiruošti procedūrai lengva – kiekviename pakelyje yra atmintinė su nurodytu šildymo arba šaldymo laiku.

Jei jaučiate lengvą skausmą, šilumos terapijos seansas turėtų trukti apie 15-20 minučių. Jei kamuoja stiprus skausmas, tuomet skaudamą vietą reikėtų šildyti nuo 30 minučių iki 2 valandų.

„Beinio®med Natur-Moor“ durpių pagalvėlių terapija – tai patikimas, efektyvus ir saugus būdas skausmui įveikti.

Šį produktą galite įsigyti vaistinėse:

Medeinos vaistinė – Medeinos g. 8, Vilniuje

J. Olšauskienės vaistinė – Žirmūnų g. 70, Vilniuje

Taikos vaistinė – Taikos g. 50, Vilnius; Sudervės g. 17, Avižieniuose

Širdažolės vaistinė – Pelesos g. 7, Vilnius; Naugarduko g. 15 / Algirdo g. 28 g, Vilniuje

Universiteto vaistinė – Universiteto g. 2, Vilniuje

Gedimino vaistinė – Gedimino g. 27, Vilniuje

Valerijono vaistinė – Vilniaus g. 173, Šiauliuose

Romainių vaistinių tinkle – Kaune

Vilmos vaistinė – Laisvės al. 25, Druskininkuose

Taip pat – internetinėse parduotuvėse